
KOMARY, BŁOTO, DYSTANS?!
Co może być ciekawego w spacerowaniu, czy bieganiu po lesie? Na przeszkodzie zawsze może być dużo błota, komarów, morderczego dystansu jaki trzeba by pokonać, aby się do lasu dostać. No i czas..
Można na przykład powiedzieć: „Wiem, że natura to fajna przestrzeń, ale szkoda mi czasu”, „Jak mam ochotę na spacer wystarczy przejść się po osiedlu, a z dziećmi iść na plac zabaw”.
CZAS w LESIE – To co jest tak niezwykłego w lesie?
Nie da się porównać miejskiego chodnika do lasu. Las – jaki by nie był – jest po prostu piękny. Majestatyczny, szumiący, wiosną zachwycająco zielony, jesienią powala paletą barw. Pełen dziobatych śpiewaków i kicających zajęcy;).
A przeczytacie tu nie o tysiącach gatunków, przejawów życia i piękna lasu, ale o tym co jest w nim jeszcze…CZAS. Nie mam tu na myśli aspektu historycznego – wieku drzew. Mówię o tym czasie, który las daje nam, gdy w nim przebywamy.
Wciąż nie wielu, znana jest wiedza o leczniczych właściwościach drzew. Choćby moja babcia próbowała nam ją dawno temu przekazywać, zabierając nas na spacery do „zagajników” konkretnych gatunków drzew. Mówiła, że za jej czasów lekarze jako lekarstwo „przypisywali” spacery po lesie – to taka trochę „drzewo terapia”. (http://lasydlazycia.info/sylwoterapia/)
Niezwykły las – złe drewno?
Tematyką zainteresowali się również w Norwegi, a wyniki badań norweskiego biologa Tove Fjelda oraz austriackiego Prof. Maximilia Moser potwierdzają, że każdy organizm żywy wydziela związki chemiczne, oddziaływające na człowieka. Jaki to ma skutek? Począwszy od uczucia relaksu, czy skupienia – w zależności od gatunku roślin. Inne działają na dobry sen, a jeszcze inne niwelują poziom stresu. Tak wiem- w tym rewolucji nie ma, ale jakoś to też naukowo trzeba było udowodnić, a nie było to takie łatwe.
Prawdziwą rewolucją z mojego punktu widzenia były badania dowodzące, że proste, naturalne drewno ma realny wpływ na akcję serca. Prof. Moser w swych badaniach dowodzi, że długotrwały kontakt z naturalnym materiałem „dodaje nam życia”. Badania odnotowują, że już po 15 min spędzonych w pomieszczeniu wykonanym z drewna akcja serca się uspokaja, czego nie dało się zaobserwować w identycznie zorganizowanym, tak samo wyglądającym pokoju ze sztucznych materiałów imitujących drewno. Dalsze rezultaty takiego „drewnianego pokoju” to głębszy sen, lepsza regeneracja i funkcjonowanie organizmu.
Efekt witalny przebywania z naturą drewna i lasu – konkretnie wydłuża nam życie o godzinę dziennie.
Jeśli nie masz kiedy w czasie dnia korzystać z uroku lasu pamiętaj, że każdy przejaw natury w Twoim otoczeniu się liczy- kwiaty i rośliny doniczkowe, a nawet każde naturalne drewno wpływa pozytywnie na Twój organizm.
Jednak warto znaleźć czas na las. W zamian za to las znajdzie czas dla nas!
M.